Czy zastanawiałeś(-aś) się kiedyś, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdyby w pobliżu Twojego domu stanęła ferma przemysłowa? Taka inwestycja niewyobrażalnie wpływa na komfort życia. Jej skutki odczuwa także środowisko naturalne. W tym artykule przedstawimy Ci 5 faktów o życiu w sąsiedztwie fermy przemysłowej. 

1. Odór

Przykry zapach to z pewnością jeden z najbardziej dokuczliwych skutków ekspansji ferm wielkoprzemysłowych. Towarzyszy on mieszkańcom terenów sąsiadujących z fermami w życiu codziennym. Najbardziej odczuwalny jest w okresie letnim, zdarza się jednak, że fetor utrzymuje się w powietrzu przez cały rok. Dzieje się tak za sprawą uwalniających się z gnojowicy i obornika substancji zapachowych. Niektóre z nich są wyjątkowo drażniące i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Według niektórych badań odór odczuwalny może być nawet 5 km od jego źródła.  

2. Plagi owadów

Jest to kolejny problem, z którym mierzą się osoby żyjące w pobliżu ferm. Rozmawialiśmy o tym z mieszkańcami Pakszynka. Od lat zmagają się oni z ogromnym zamuszeniem. Plaga much, uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie, spowodowana jest przemysłową hodowlą norek. Skala zamuszenia jest nie do wyobrażenia. Mieszkańcy gminy Witnica, którzy także zmagają się z tym problemem, mówią wprost: „Jesteśmy więźniami własnych domów”. 

3. Spadek cen nieruchomości

W momencie powstania fermy przemysłowej okoliczne nieruchomości przestają być atrakcyjne dla potencjalnych kupców. Nikt nie chce mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie chlewni czy kurników. Wartość rynkowa i atrakcyjność gruntów spada nawet o 50%. Wiąże się to z wyludnianiem miejscowości i zahamowaniem ich rozwoju.

4. Hałas 

Mieszkańcom towarzyszą uciążliwe odgłosy. Wywołują je (między innymi) głośno pracujące maszyny, wentylatory, alarmy, ciężarówki i traktory. Nieprzyjemnym dźwiękom towarzyszą wibracje. Hałas dobiegający z ferm, który znacznie przekracza normy, powoduje ogólne rozdrażnienie, wywołuje migreny i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. 

5. Zanieczyszczenie wód 

Azot i fosfor to pierwiastki, które za pośrednictwem gnojowicy i obornika przedostają się do wód gruntowych. Mieszkańcy wsi martwią się o jakość wód w pobliskich strumieniach i stawach. Dochodzi do śnięcia ryb, przez co lokalni hodowcy muszą zamykać swoje działalności. Spada także poziom wód w studniach. Czy wiedziałeś(-aś), że zakwit sinic w Bałtyku jest bezpośrednio związany z hodowlą wielkoprzemysłową?

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci realia życia w sąsiedztwie fermy przemysłowej. Przedstawiliśmy tu tylko kilka z jego aspektów! Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na ten temat.