Senatorka Elizabeth Warren ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wesprze projekt ustawy senatora Cory Bookera, która ma zakończyć hodowlę przemysłową zwierząt do 2040 roku.

Projekt ustawy „The Farm System Reform Act” ma zakazać powstawania nowych hodowli przemysłowych zwierząt oraz zatrzymać ekspansję już istniejących. Ostatecznie, w przeciągu 20 lat, ma zakończyć całą hodowlę przemysłową. Po wielu doniesieniach o niebezpiecznych warunkach w zakładach przetwórstwa mięsnego, w trakcie trwania pandemii Covid-19, Warren zdecydowała się poprzeć ustawę. W tylko jednym zakładzie Tysona (jednego z największych producentów mięsa na świecie) w Indianie doszło aż do 900 zakażeń koronawirusem. Kongresmen Ro Khanna przedstawił pokrewną ustawę w Amerykańskim Kongresie.

Projekt ustawy został przedstawiony po raz pierwszy w grudniu 2019 roku. Według Bookera ustawa ma przede wszystkim chronić małe przedsiębiorstwa poprzez przeciwdziałanie wpływom wielkich korporacji.

W swoim oświadczeniu Warren tłumaczyła, że wielkie, międzynarodowe korporacje, zabijają konkurencję w przemyśle rolniczym. Natomiast w czasach pandemii korporacjom będzie jeszcze łatwiej się wzbogacać i wykańczać mniejszą konkurencję.

Gdyby ustawa weszła w życie, miałaby natychmiastowy wpływ na wielkie hodowle zwierząt, które musiałyby się zamknąć do 2040 roku. Małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogłyby dalej funkcjonować, a państwo dawałoby rekompensaty za zaprzestanie modelu przemysłowej produkcji mięsa.

Ponadto, ustawa przewiduje kary za spowodowanie szkód środowiskowych oraz nakazywałaby oznaczenie kraju pochodzenia wołowiny, wieprzowiny oraz nabiału. Aktualnie Ministerstwo Rolnictwa może znakować każde importowane mięso jako produkt amerykański.

Brooker tłumaczył, że system żywnościowy, nie został zniszczony przez pandemie czy lokalnych rolników, lecz przez międzynarodowe korporacje jak Tyson, Smithfield czy JBS, które mają nadmierny wpływ na rynek i politykę. Było to widoczne, kiedy prezydent Trump uznał korzyści płynące ze sprzedaży mięsa za ważniejsze od zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

W zeszłym miesiącu prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie, nakazujące zakładom mięsnym, dalsze funkcjonowanie, mimo pandemii Covid-19, uznając mięso za niezbędny element amerykańskiej polityki żywieniowej.

Źródło:

https://www.newsweek.com/elizabeth-warren-cory-booker-join-forces-bill-ban-most-factory- farming-2040-1502699/